Yazılımcı Yanılgısı: Öğrenci Olmak ve Öğretmen Bulmak

Eray Gündoğmuş
2 min readJun 12, 2023

Yazılıma başlamak heyecanlı bir süreçtir. Zamanla daha kompleks şeyler öğrenmeye başlar ve öğrenme süreçlerini daha çok kabulleniriz. Bazen de bu öğrenme süreçleri korkutucudur ve bir koç veya öğretmen bulma ihtiyacı duyarız.

Yazılıma başlayan neredeyse herkes bir Bootcamp, kurs, öğretmen, mentor, koç gibi bir otorite arayışında oluyor. Hatta bunu eksiklik olarak görüp kendini kötü hisseden arkadaşlarım bile oldu.

Bunun sebebi bence tabiri caizse saadet zinciri kuran, İsveç hükümdarı gibi davranan, bir çıkış yolu arayan insanlara hayal satarak kendini topluluk lideri ilan etmiş bilinçsiz kişilerdir diye inanıyorum.

Bazı kişiler gerçekten bireysel yetenekleri, çalışmaları ve biraz da doğru yerde doğru zamanda olma gibi sebeplerden dolayı gerçekten hayallerinin ilk aşamalarına ulaşabiliyor.

Ama çoğunlukla da bu durumun tersi yaşanıyor. Bu durumun tersi yaşandığında ve bir şeyler yolunda gitmediğinde ise hayal satılmış kişiler suçlayacak veya iç seslerini bastıracak nedenler arıyorlar. Senior bana öğretmedi, mentorum yok, bootcamp kötüydü… Bazen bunlar bir noktada haklı isyanlar olsa da asıl problemin üstünü örten şeyler oluyor sadece.

Mesela üniversitelerde 3.sınıf öğrencileri junior ve 4.sınıf öğrencileri senior olarak bilinir. Yazılım dünyasında junior ve senior arasında beklenen tecrübe farkı daha derin olabilir ancak 3.sınıf veya 4.sınıf fark etmeden öğrenciye öğrenci diyebildiğimiz gibi yazılım geliştiriciye de yazılım geliştirici diyebilmeliyiz.

Peki üniversitelerde senior mu öğretmendir yoksa akademisyenler mi?

Hala kendimi ifade edemediysem şöyle söyleyeyim. Senior da junior da öğretmenden öğrenir.

Aynı şekilde junior bir yazılım geliştiricinin öğretmeni senior değildir ve senior bir yazılım geliştiricinin de junior bir yazılım geliştiricinin de öğretmeni aynıdır. O öğretmen problemlerin kendisi ve Stack Overflow, Google, GitHub gibi platformlarda, kitaplarda veya diğer insanlarda bulabileceğiniz cevaplardır. Bazen cevabınız ürün yöneticisindedir. Bazen kullanıcıdadır. Bazen hayatın kendisindedir. Genelde internettedir. Ama büyük oranda senior meslektaşımızda değildir.

Dolayısıyla öğrenci olmak ve öğretmenini bulmak hata yapmakla, problemleri çözmek ve araştırmakla ilgilidir. Ve devamlı bir süreçtir.

Senior da, junior da, mentor da, koç da birer öğrencidir.

İşte bu yüzden Bootcamp, yazılım kursları, sıfırdan 6 ayda yazılımcı olma hayalleri bazı çerçevelerde faydasızdır.

Sanat dersi almak sizi sanatçı yapmaz. Sanat yapabilmek sizi sanatçı yapar. Bazen tecrübesiz bir sanatçı çok tecrübeli sanatçılara göre çok daha iyi bir sanat icra edebilir.

Bu işlerde bir formül, şifre veya yol haritası yoktur. X yaparsanız Y olur gibi bir şeyi kimse garanti edemez.

Bu yolculukta kendinizi başlıklarla sınıflandırmanın yerine, bir öğrenme sürecinin içinde olduğunuzu ve bu sürecin sonunun gelmeyeceğini hatırlayın. Unutmayın, yazılım dünyasında her zaman yeni bir şeyler öğrenmek için bir fırsat vardır ve en önemli şey, bu fırsatları değerlendirebilmektir.

--

--