Sıfırdan Yazılıma Nasıl Başlanır?: Giriş

Eray Gündoğmuş
2 min readDec 31, 2021

Bu yazı serisinde, kısa sürede yazılım sektörüne bir sağlık öğrencisi ve yazılım hakkında tecrübesi ve fikri olmayan biri olarak nasıl sektöre adımımı attığım, ne gibi zorluklarla karşılaştığım, bana öğrenme sürecimde nelerin ivme kattığı ve nelerin beni zorladığı gibi yazılım öğrenmeye hevesli veya öğrenmeye başlamış kişilere faydası dokunabilecek konuları detaylı şekilde ele almaya çalışıyorum.

yazilima-nasil-baslanir
Söz konusu tweet

Yakın çevrem, sık sık başımdan geçen süreçleri, başarı hikayemi başkalarına yaymam ve ilham olmam gerektiği konusunda telkinlerde bulunsa da bu konuda başta kararsızdım.

Ancak hala yüz yüze tanışamamış olmamıza rağmen, bir abim olarak gördüğüm Murat Demirci’nin ısrarları üzerine yukarıdaki tweet’i paylaştım. Aldığım reaksiyon ve mesajlar inanılmazdı. Beni de oldukça motive etti.

Bu yüzden de hemen konuya girmek istiyorum. Aşağıdaki yazdıklarım henüz yazılım öğrenme konusunda ciddiyetimi kazanmadan önce beni bu noktaya iten ve gerçek öğrenme sürecine iten süreçler ile ilgili. Dileyenler bu bölümü atlayarak yazının sonunda konulara ayrılmış ve daha teknik olan diğer yazılara geçebilir.

Neden yazılıma başladım?

Kötü bir dönemimde sosyal medyada gördüğüm motivasyon içerikli gönderiler, beni farklı bir arayış içine soktu ve bu arayışın sonunda hobi olarak yazılım öğrenebileceğimi ve bir Tıbbi Görüntüleme Teknikleri öğrencisi olarak mezun olduğumda belki acil serviste belki bir tomografi odasında gece nöbetindeyken hasta olmadığı aralarda kod yazarak ek gelir elde etme şansım olabileceğini düşündüm.

Bahsettiğim dönemin hala içindeyken, maddi zorluk yaşayan ailemi emin olamadığım bir gelecek için daha da zorlamamak için tüm konfor alanımdan ve sosyal çevremden vazgeçerek bir odamın veya özel alanımın dahi olmadığı aile evine dönme kararı aldım. Ve orada kalmaya başladığım ilk gece, hiçbir yere yazmamış ve kimseye söylememiş olsam da, ilk maaşımı alıp kendi evime taşınana kadar uyuduğum belimi ağrıtan o sert koltukta uyumaya çalışırken nasıl sessiz bir yemin ettiğimi hatırlıyorum kendime:

“Kendimden ve geleceğimden vazgeçmeyeceğim. Yolumu kaybetmeyeceğim.”

O gece kendime verdiğim o sözden sonra yazılıma olan ilk gerçek adımımı atmaya karar verip, araştırmalarımı yaptım ve bu harika yolculuğu deneyimlemeye başladım. Ve unutmadan söyleyeyim, gerçekten HTML’de div etiketini o geceden sonra öğrendim.

Sen de o zamanlar benim geçtiğim gibi zor dönemlerden geçiyor olabilirsin. Bu yazıyı okuyan herkesin de kendine has zorlukları olduğuna eminim.Yalnız değilsin. Yolunu kaybetme!

Devamı için…

Serideki Tamamlamış Yazılar:

Sıfırdan Yazılıma Nasıl Başlanır?: İlk Günler 1
Sıfırdan Yazılıma Nasıl Başlanır?: İlk Günler 2
Sıfırdan Yazılıma Nasıl Başlanır?: Alan Seçme, Adaptasyon, Gelişim ve Network
Sıfırdan Yazılıma Nasıl Başlanır?: Yetersizlik Hissi

Sıradakiler
Sıfırdan Yazılıma Nasıl Başlanır?: İş Başvurusu ve Mülakatlar
Sıfırdan Yazılıma Nasıl Başlanır?: İlk İş Deneyimi
Sıfırdan Yazılıma Nasıl Başlanır?: Globale Açılma, Upwork

--

--